Nyheter

Galären fördjupar samarbetet med Luleå Hockey

Galären och Luleå Hockey har kommit överens om ett nytt, fördjupat samarbetsavtal som gäller till och med 2027. Ett avtal med stort fokus på föreningens dam- och
tjejverksamhet.

Galären är sedan tidigare en av föreningens huvudparters i SDHL där Luleå Hockey och Galären under många år har samarbetat med stort fokus på att bygga en stark dam- och tjejverksamhet inom föreningen. Tillsammans vill vi även verka för en bättre, roligare och mer hållbar stad.

Luleå Hockey har blivit det tydliga loket i europeisk dam- och tjejhockey, med stor hjälp från många partners, där Galären spelat en viktig roll. Nu har parterna beslutat att fördjupa samarbetet ytterligare där Galären ökar insatserna för att föreningen ska kunna fortsätta sin resa med full kraft.

– Idrotten en viktig ingrediens för livet mellan husen och för stadens attraktivitet. Vi på Galären ger ett extra stort stöd till tjej- och damverksamheten då vi vill prioritera en jämställd idrott som utövas på lika villkor, säger Gunnar Tåhlin, vd på Galären.